• Kategorie
  • Szukaj
  • Dulcobis

Dulcobis - tabletki i czopki na zaparcia

Dulcobis 5 mg Tabletki dojelitowe 60 sztuk Składniki 1 tabletka dojelitowa zawiera: 5 mg bisacodylu substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana,...
Wysyłka w ciągu 48 godzin
Dostępność Średnia dostępność
31.54
op Do przechowalni

 

Co to jest i jak działają preparaty Dulcobis?

Problemy ze strony układu pokarmowego pojawiają się dosyć często. Przyczyn kłopotów z wypróżnieniem może być wiele – nieodpowiednia dieta, stres, emocje, zmiana klimatu, a także stosowanie niektórych leków. Jeśli dolegliwość nie jest długotrwała i nie wymaga konsultacji z lekarzem, możesz sięgnąć po preparaty apteczne, takie jak Dulcobis na zaparcia, który występuje w postaci tabletek do połykania oraz czopków.

Dulcobis to lek przeczyszczający, który pomaga w leczeniu krótkotrwałych zaparć. Substancją czynną produktu jest bisakodyl – to substancja, która pobudza ruchy jelit, zwiększa ilość wody i elektrolitów w jelicie grubym, co ma wpływ na działanie przeczyszczające, przynosząc ulgę w zatwardzeniach. Tabletki są powlekane specjalną otoczką, która rozpuszcza się dopiero w odpowiednim miejscu działania – w okrężnicy.


Jak szybko działają czopki i tabletki Dulcobis?

  • Efekt działania tabletek Dulcobis następuje w ciągu 6-12 godzin od połknięcia tabletki.
  • Czopki działają w ciągu 10-45 minut.

 


Jak dawkować Dulcobis?

Produkty lecznicze Dulcobis mogą być stosowane w krótkotrwałym leczeniu zaparć. Przedłużające się zatwardzenia wymagają wizyty u lekarza.


Tabletki Dulcobis:

  • Dzieci 4-10 lat – 1 tabletka dziennie
  • Dzieci powyżej 10 lat i dorośli – 1-2 tabletki dziennie.

 

W trakcie leczenia zaparć nie przyjmuj w tym samym czasie preparatów zmniejszających zakwaszenie górnego odcinka przewodu pokarmowego (leki na zgagę) ani pokarmów, które zmniejszają kwasowość żołądka (np. mleko), ponieważ wywoła to za wczesne rozpuszczenie się otoczki tabletki, która powinna rozpuścić się w okrężnicy, a nie w żołądku.


Czopki Dulcobis:

  • Dzieci powyżej 10 lat i dorośli  – 1 czopek dziennie.


Dulcobis w ciąży i u mam karmiących piersią?

  • Bisakodyl (składnik leku Dulcobis) nie jest wydzielany do mleka kobiecego i może być bezpiecznie stosowany w okresie karmienia piersią (najlepiej po konsultacji z lekarzem).
  • Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży.

 


Dulcobis – przeciwwskazania

Choć lek jest bezpieczny, ma też przeciwwskazania do stosowania – ciąża, niedrożność jelit, stany zapalne jamy brzusznej lub jelit, bóle brzucha z wymiotami i nudnościami, osoby silnie odwodnione lub nadwrażliwe na substancję leczniczą Dulcobisu.


Czy Dulcobis jest lekiem bezpiecznym dla dzieci?

Tabletki Dulcobis zostałe dopuszczone do stosowania u dzieci powyżej 4. roku życia, natomiast czopki u dzieci powyżej 10. lat.

Bisakodyl nie jest jednak lekiem pierwszego rzutu w leczeniu zaparć u maluszków. Lek będzie pomocny w doraźnych przypadkach, np. gdy dziecko nie robi kupy od kilku dni. Lekiem pierwszego wyboru są makrogole (np. Dulcosoft), laktuloza, doraźnie w celu szybkiego działania czopki glicerynowe, czopki musujące lub wlewki doodbytnicze Melilax.

Zaparcia mogą pojawić się u dzieci w każdym wieku, jednak problem najczęściej występuje w wieku 2-4 lat. Przyczyną mogą być dieta, odpieluchowywanie, stres, alergie pokarmowe (np. mleko krowie). Warto zadbać o zbilansowaną dietę – surowe warzywa i owoce (gotowane mogą powodować zaparcia), unikanie słodyczy w okresie zaparć, pieczywo wieloziarniste, wsparcie psychologiczne (np. gdy zatwardzenie wywołane jest sytuacją w szkole, w domu czy odpieluchowaniem).