No-Spa Max, 80 mg, 24 tabletki na ból brzucha
No-Spa Max to jeden z najczęściej wybieranych leków rozkurczowych, zawierający zwiększoną dawkę drotaweryny – aż 80 mg w jednej tabletce. Jest skuteczny w leczeniu bólów brzucha o podłożu skurczowym, np. przy zespole jelita drażliwego, bolesnych miesiączkach, kolkach żółciowych czy nerkowych. Drotaweryna działa bezpośrednio na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodząc napięcie i zmniejszając uczucie bólu i dyskomfortu. No-Spa Max zaczyna działać już po kilkunastu minutach od zażycia i nie wpływa na funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki dużej dawce, wystarczy jedna tabletka, aby odczuć ulgę, co czyni go wygodnym rozwiązaniem w nagłych dolegliwościach brzusznych.
Efferalgan 500 mg, 16 tabletek musujących na ból brzucha
Efferalgan to paracetamol w formie musujących tabletek, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Choć nie jest to lek ukierunkowany typowo na dolegliwości brzuszne, może być skuteczny w łagodzeniu umiarkowanego bólu towarzyszącego np. grypie żołądkowej, wzdęciom czy stresowi. Formuła musująca umożliwia szybsze wchłanianie, a tym samym – szybszą ulgę. Efferalgan nie podrażnia żołądka, dlatego sprawdzi się u osób, które nie mogą stosować NLPZ. Warto go rozważyć także jako uzupełnienie leczenia w przypadku bólów o mieszanym pochodzeniu – szczególnie jeśli towarzyszy im gorączka lub ogólne osłabienie.
Pyralgina 500 mg x 50 tabletek na ból brzucha
Pyralgina, zawierająca metamizol sodowy, to silny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który ma również działanie spazmolityczne – czyli rozkurczowe. To czyni ją skuteczną opcją w przypadku silnych bólów brzucha spowodowanych skurczami, kolkami lub bólem menstruacyjnym. Metamizol działa szybko i efektywnie nawet wtedy, gdy inne leki zawodzą. Pyralgina jest często stosowana jako środek doraźny w nagłych dolegliwościach bólowych. Należy jednak pamiętać o jej stosowaniu z umiarem, ponieważ – mimo że dostępna bez recepty – wiąże się z rzadkimi, ale poważnymi skutkami ubocznymi, jak agranulocytoza. To silna broń na silny ból.
Iberogast, 20 ml na ból brzucha
Iberogast to płynny preparat złożony z aż 9 wyciągów roślinnych, które działają kompleksowo na przewód pokarmowy. Łagodzi ból brzucha, wzdęcia, skurcze, nudności i uczucie pełności. Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i usprawnia motorykę jelit. Dzięki naturalnemu składowi Iberogast jest często wybierany przez osoby z zespołem jelita drażliwego oraz przy dolegliwościach czynnościowych żołądka i jelit. Forma kropli umożliwia łatwe dozowanie i szybkie wchłanianie. Może być stosowany zarówno doraźnie, jak i w dłuższej terapii. Polecany również przy stresie, który negatywnie wpływa na trawienie.
Debutir Forte, 300 mg, 60 kapsułek na ból brzucha
Debutir Forte to suplement diety zawierający maślan sodu – substancję naturalnie występującą w jelitach, wspomagającą regenerację nabłonka jelitowego. Choć nie jest lekiem przeciwbólowym w klasycznym sensie, może znacząco złagodzić przewlekłe dolegliwości brzuszne, takie jak bóle jelit, wzdęcia, dyskomfort po jedzeniu, a także objawy zespołu jelita drażliwego. Maślan wspiera odbudowę bariery jelitowej i zmniejsza stan zapalny, co przyczynia się do mniejszej wrażliwości jelit na bodźce bólowe. Debutir Forte to wsparcie dla tych, którzy zmagają się z przewlekłymi problemami trawiennymi i potrzebują długofalowej poprawy komfortu jelitowego.
NeoBianacid, 14 tabletek na ból brzucha
NeoBianacid to innowacyjny preparat na bazie składników roślinnych i mineralnych, stosowany w łagodzeniu zgagi, refluksu i kwaśnego odbijania – częstych przyczyn bólu w nadbrzuszu. Tworzy na śluzówce żołądka i przełyku ochronną barierę, która chroni przed działaniem kwasu solnego. Zawiera m.in. polisacharydy, minerały i flawonoidy, które nie tylko osłaniają, ale również wspierają regenerację. NeoBianacid nie zawiera substancji syntetycznych i jest bezpieczny również dla kobiet w ciąży. Działa szybko, ale łagodnie – dlatego świetnie sprawdzi się w delikatnych, ale uciążliwych problemach z trawieniem i bólem żołądka.
Amol, płyn, 150 ml na ból brzucha
Amol to wielofunkcyjny preparat ziołowy, który może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. W kontekście bólu brzucha najczęściej używany jest doustnie – kilka kropel na cukrze lub w wodzie – w celu złagodzenia niestrawności, wzdęć i bólów żołądkowych o podłożu trawiennym lub nerwowym. Zawiera m.in. mentol, olejek cynamonowy, goździkowy, cytrynowy i lawendowy – wszystkie znane ze swoich właściwości uspokajających i rozkurczowych. Amol działa delikatnie, ale skutecznie – zwłaszcza w sytuacjach stresowych, kiedy napięcie odbija się na brzuchu. To naturalne, klasyczne i wielozadaniowe rozwiązanie z domowej apteczki.
Aleve, 220 mg, tabletki powlekane, 24 sztuki na ból brzucha
Aleve to lek zawierający naproksen – substancję z grupy NLPZ o długim czasie działania. W przypadku bólu brzucha może być pomocny, gdy przyczyną są stany zapalne (np. bolesne miesiączki, zapalenie przydatków) lub ból promieniujący z kręgosłupa lub mięśni. Nie działa rozkurczowo, ale skutecznie tłumi ból i stan zapalny. Dzięki długiemu działaniu, wystarczy zazwyczaj jedna dawka co 8–12 godzin, co jest wygodne przy długotrwałych dolegliwościach. Aleve należy stosować ostrożnie przy problemach z żołądkiem i nie łączyć z innymi NLPZ. To mocny zawodnik do zadań specjalnych, również w kontekście bólu brzucha o tle zapalnym.
Pyralgina Ból i Gorączka 500 mg x6 sasz. na ból brzucha
Pyralgina w formie saszetek to szybka pomoc przy silnych bólach, także tych zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej. Dzięki formie do rozpuszczania lek szybciej się wchłania i szybciej działa – co ma znaczenie np. przy kolkach czy bólach menstruacyjnych. Metamizol sodowy, czyli substancja czynna, wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale również rozkurczowe, dlatego świetnie sprawdza się w leczeniu bólów skurczowych jelit czy dróg moczowych. Saszetki to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią połykać tabletek lub potrzebują szybkiego efektu w sytuacjach „awaryjnych”.